Zvolte vhodné umístění fotovoltaických panelů pro jejich optimální výkon

Výkon fotovoltaické elektrárny je závislý na množství slunečních paprsků, které na panely dopadají. Proto byste si na začátku měli dobře rozmyslet, jak je umístíte. Přečtěte si základní zásady, kterými byste se měli řídit.

Na jakou světovou stranu panely orientovat?

Orientace fotovoltaických panelů je nejdůležitějším rozhodnutím při prvotním plánování, protože právě směr panelů nejvíce ovlivňuje jejich výkon. Z principu fungování fotovoltaické elektrárny logicky vyplývá, že výběr světové strany by měl být závislý na tom, z které strany během dne nejvíce dopadají sluneční paprsky.

Česko se nachází na severní polokouli. To znamená, že sluneční paprsky k nám v největší míře dopadají z jižní strany. Proto nejlepšího výkonu dosáhnete panely orientovanými na jih, na které bude dopadat slunce po celý den. Pokud však vaše střecha nesměřuje na jih, je druhou volbou západní strana a poté východní. Nejmenší efektivity byste dosáhli při orientaci na sever, kterou nedoporučujeme. U špičatých střech můžete zvolit panely z obou stran, například z východní a západní strany, díky čemuž nasbíráte sluneční svit během ranních i večerních hodin. 

Jaký zvolit sklon fotovoltaických panelů?

V našich zeměpisných šířkách se doporučuje volit sklon panelů mezi 30–40°, abyste maximálně využili slunečního záření nejen během zářivých letních dnů, ale také v zimě, kdy díky nízkým teplotám bývá výkon mnohdy ještě lepší. Vždy však záleží na konkrétní nemovitosti. Na sklon má vliv také orientace panelů i okolí domu. Pokud váš dům stojí vedle vzrostlých stromů, je vhodné panely naklonit více, aby stromy nestínily slunečním paprskům a negativně tak neovlivňovaly výrobu elektřiny. 

A co když je vaše střecha rovná, nebo nemá potřebný sklon? To vůbec nevadí. Panely se na střechu připevňují i s konstrukcí, pomocí které dosáhnete kýženého sklonu, který vám zaručí co nejlepší výkon.

Fotovoltaika na střechu, nebo na jiné místo?

Instalace fotovoltaických panelů na střechu domu je nejčastější a většinou i nejpraktičtější volbou. Vyvýšená plocha eliminuje riziko zastínění a lehko se napojuje skrze kabeláž v domě. Pokud tedy máte možnost využít střešní instalace, určitě ji doporučujeme. Jsou však situace, ve kterých buď nechcete panely umístit na střechu, nebo je na ni ani umístit nelze. 

Často se jedná například o využití fotovoltaiky na chatě. V takovém případě lze umístit fotovoltaické panely na stěnu, zem či jinou konstrukci. Pokud na chatě nemáte možnost napojení fotovoltaiky k elektrické síti, existují i takzvané ostrovní fotovoltaické elektrárny, které tvoří zcela nezávislý zdroj energie, jež může napájet spotřebiče a osvětlení. Ostrovní fotovoltaika se využívá také na lodích či karavanech

Přečtěte si, jak připravit střechu na instalaci fotovoltaiky a udělejte si jasno, jestli připevnit fotovoltaické panely na vaši střechu, nebo zvolit jiné místo.  

Chcete mít jistotu, že zvolíte vhodné umístění panelů?

Umístění panelů se vám možná zdá jako alchymie a pokud byste na to byli sami, nejspíše by to tak opravdu bylo. Pokud si však najmete profesionály, kteří se v oblasti fotovoltaiky pohybují a mají za sebou stovky a možná i tisíce úspěšných projektů, nemusíte to vůbec řešit. Ve chvíli, kdy nás kontaktujete, si společně ujasníme vaše představy a my vám po obhlídce vašeho domu zašleme řešení přímo na míru, které po vašem schválení zrealizujeme. 

Chcete konzultaci?

Ozveme se do 2 pracovních dní

Odesláním formuláře berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Získejte nabídku na klíč

Vypočítáme úsporu a zajistíme dotaci

Společnost TGC Servis s.r.o., IČO: 05512514, se sídlem Karolíny Světlé 716/1, 628 00 Brno bude zpracovávat vaše osobní údaje pro účely poskytnutí bezplatného poradenství, případně i pro další účely uvedené ve všeobecných informacích o zpracování osobních údajů. Všeobecné informace o zpracování vašich osobních údajů naleznete v sekci Dokumenty.