Vyplatí se fotovoltaika v zimě?

Když se řeknou fotovoltaické panely, spousta lidí si představí horký letní den a žhnoucí slunce, které na ně dopadá. Přirozeně pak vyvstávají obavy, jak se zelené energii daří v měsících, kdy jsou teploty nízké a slunce zapadá už během odpoledne. Prozradíme vám, že naopak v chladných měsících může být výkon fotovoltaiky ještě lepší než v létě. Jak je to možné? Přečtěte si, jaký je výkon fotovoltaických panelů v zimě.

Jak ovlivňuje zima výrobu elektřiny?

Na začátek je potřeba si vysvětlit, že panely vyrábějí elektřinu v závislosti na slunečním záření, které na ně dopadá, nikoliv teplotě. S nižší teplotou však panely vyrábějí elektřinu mnohem efektivněji. Jedná se o takzvaný záporný teplotní koeficient. Proto samotný výkon v zimních dnech, kdy je slunečno, může být vyšší než v létě. Dochází tak ke kompenzaci faktu, že zimní dny jsou kratší a slunce svítí méně hodin. 

A co podzimní a zimní dny, kdy je venku zataženo a sluneční paprsky jsou rozptýlené? I s rozptýleným světlem si fotovoltaika poradí. Samozřejmě nemůžete očekávat, že získáte stejné množství elektřiny jako při přímém slunečním záření, ale i s omezeným množstvím dokážete pracovat. Obzvlášť pokud máte baterii, ve které se uloží zásoby elektřiny během slunečných dnů. V oblačných dnech pak můžete z baterie čerpat

Jaký vliv má sklon fotovoltaických panelů v zimě?

Fotovoltaická elektrárna dosahuje nejlepších výkonů během celého roku při sklonu 30°–45°, který v zimě pomáhá takzvanému albedo efektu. Tento efekt spočívá v odrážení světelných paprsků od různých povrchů. Když dopadávají sluneční paprsky na sníh v zimních měsících, odráží se pak směrem na panely, díky čemuž dochází k vyššímu výkonu FVE v zimě

Při instalování panelů na střechu domu si pohlídejte nejen sklon, ale i jejich orientaci. Přečtěte si, na kterou světovou stranu panely umístit, aby byly co nejúčinnější. 

Je potřeba odklízet sníh z panelů?

Lidé se nás často ptají, jestli je v případě sněhových přeháněk potřeba odmetat sníh z panelů. Pokud nejste ve vysokých horách, kde by se vám pravidelně na střeše a fotovoltaických panelech ukládalo velké množství sněhu, nemusíte to většinou řešit. I když napadne sníh, díky sklonu panelů a jejich povrchu z nich sníh jednoduše sjíždí. Navíc při vytváření elektřiny se panely zahřívají, a tím pádem se sníh roztápí

V případě, že by sníh na panelech zůstával a měli byste potřebu ho z nich odstranit, raději si zavolejte odborníky. Nešetrnou manipulací byste mohli panely poškrábat a ohrozit i sami sebe pádem z kluzké střechy, nebo manipulací s panely, které vyrábějí elektřinu. V rámci pravidelné údržby doporučujeme si alespoň jednou do roka pozvat odborníky, kteří se panely podívají, případně seřídí, nebo profesionálně vyčistí. Tímto značně prodloužíte životnost vašich panelů. 

Pokud chcete zkonzultovat vaše fotovoltaické panely, nebo byste si je rádi nově pořídili, určitě se nám ozvěte. Rádi vám se vším pomůžeme.

Chcete konzultaci?

Ozveme se do 2 pracovních dní

Odesláním formuláře berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Získejte nabídku na klíč

Vypočítáme úsporu a zajistíme dotaci

Společnost TGC Servis s.r.o., IČO: 05512514, se sídlem Karolíny Světlé 716/1, 628 00 Brno bude zpracovávat vaše osobní údaje pro účely poskytnutí bezplatného poradenství, případně i pro další účely uvedené ve všeobecných informacích o zpracování osobních údajů. Všeobecné informace o zpracování vašich osobních údajů naleznete v sekci Dokumenty.