Připravte se na zapojení fotovoltaiky do sítě podle pravidel distributora elektřiny

Panely už máte napojené, obvody v domě připravené, ale ještě jste nezačali řešit elektrické sloupky a napojení do sítě distributora? To vám může celý proces nepěkně prodloužit. Zástupce distribuční sítě je tím, kdo zhodnocuje splnění požadavků na připojení do sítě a bez připojení nemůžete vlastní elektrárnu využívat. Přečtěte si pravidla jednotlivých distributorů a včas se na ně připravte.

Dejte si pozor hlavně u starších sloupků

Mnozí lidé se domnívají, že když si nainstalují fotovoltaickou elektrárnu, tak jim budou stačit staré sloupky, když do nynějška byly v očích distributorů v pořádku. Je však potřeba si uvědomit, že elektrické sloupky jednak neprochází kontrolou při každé změně v zákoně a především sloupky, ze kterých elektřinu pouze odebíráte, nemají stejná pravidla jako v případě, že máte vlastní zdroj elektřiny. Kritéria jsou v tomto případě mnohem přísnější a liší se podle distributora. 

Pravidla pro ČEZ fotovoltaiku

 • Sloupek s 2 kříži – dvoutarifní sloupek, na jehož prvním kříži se nachází samotný elektroměr a na druhém hromadné dálkové odpínání (HDO), pomocí kterého můžete spouštět dvoutarifní spotřebiče a v případě potřeby odstavit elektrárnu. Pokud HDO využíváte a není na sloupku jen příprava na něj, máte povinnost k němu přidat i ovládací relé pro dvoutarifní spotřebiče.
 • Vyvedení vodiče N0 % a zapojení na HDO – slouží k již zmíněné odstávce elektrárny od sítě, ke které dochází ze strany distributora jen v případě nouze.
 • Dvířka sloupku z plastu nebo plechu – žádný jiný materiál není vzhledem k bezpečnosti povolený.
 • Rozlišení vodičů – veškeré vodiče je potřeba označit barevně a pomocí návleček s popisem, aby byly jasně rozpoznatelné.
 • Minimální průřezy vodičů – průřezy musí být zvoleny podle hodnoty hlavního jističe.
 • Žádné hliníkové vodiče – v elektroměru se nesmí nacházet hliníkové vodiče.

Pravidla pro EG.D (dřívější E.ON) fotovoltaiku

 • Možnost volby mezi sloupkem s 1 křížem nebo 2 – na rozdíl od ČEZu v tomto případě momentálně nemáte povinnost volit dvoutarifní sloupek. Vzhledem k tomu, že se pravidla mění, tak doporučujeme volit sloupek s 2 kříži, protože vás pak nezaskočí možné změny v nařízeních.
 • Při dvoutarifním sloupku nutnost 2 dodatečných jističů – pokud zvolíte sloupek i s napojením na HDO, tak kromě hlavního jističe je potřeba nainstalovat i dva další. 
 • Rozlišení vodičů – veškeré vodiče je potřeba označit barevně a pomocí návleček s popisem, aby byly jasně rozpoznatelné.
 • Minimální průřezy vodičů – průřezy musí být zvoleny podle hodnoty hlavního jističe.
 • Žádné hlinikové vodiče – v elektroměru se nesmí nacházet hliníkové vodiče.
 • Příprava na oddělené relé – z oddělovacího relé musí vést 2 červené vodiče, které si posléze osadí přímo EG.D.
 • Elektroměrový sloupek na veřejně přístupném místě – v případě změn v rozvaděči, nebo domovního vedení, je vždy nutné, aby byl nový sloupek na veřejně přístupném místě, nikoli na soukromém pozemku bez možnosti přístupu distributora.

Pravidla pro PRE fotovoltaiku

 • Sloupek s 2 kříži – dvoutarifní sloupek, na jehož prvním kříži se nachází samotný elektroměr a na druhém hromadné dálkové odpínání (HDO), pomocí kterého můžete spouštět dvoutarifní spotřebiče a v případě potřeby odstavit elektrárnu. 
 • Umístění elektroměru na hranici pozemku – pokud se nachází někde jinde, je potřeba jej přesunout.
 • Úpravy sloupku dělá pouze licencovaný pracovník z PRE – na rozdíl od ČEZ a EG.D, kde si můžete veškeré změny udělat po vlastní ose a pracovník vám je pak jen schválí, u PRE může dělat změny a vše napojovat pouze jejich licencovaný pracovník.

Rozdíl mezi standardním a zjednodušeným režimem

Máte splněné veškeré podmínky pro zapojení do distribuční sítě? Skvěle! Počítejte i tak s čekací dobou schválení a zapojení. U zapojení můžete vstoupit do dvou režimů – standardního a zjednodušeného. Standardní vám umožní přebytek vámi vyrobené elektřiny, kterou sami nespotřebujete, prodat skrze distribuční síť. Ve zjednodušeném režimu spotřebováváte elektřinu pouze sami a může se stát, že jí vyrobíte více, než využijete a zbytečně přijde vniveč.

Ačkoli zjednodušený režim pro vás není nikterak výhodný, můžete být nuceni do něj při zapojení vstoupit. Vše záleží na tom, zda má distribuční síť dostatečnou kapacitu, aby byla schopna přijímat vaše přebytky elektřiny. V tom případě se nevyplatí čekat na standardní režim bez zapojení, protože byste nemohli elektrárnu používat ani vy, ale začít se zjednodušeným režimem a poté ve chvíli, kdy distributor navýší kapacity, přejít do režimu standardního.


Máte ohledně elektrických sloupků a zapojení do distributorské sítě otázky? Napište nám a rádi vám poradíme. Našim klientům pomáháme s celým procesem automaticky, aby mohli začít využívat výhody fotovoltaiky co nejdříve.

Chcete konzultaci?

Ozveme se do 2 pracovních dní

Odesláním formuláře berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Získejte nabídku na klíč

Vypočítáme úsporu a zajistíme dotaci

Společnost TGC Servis s.r.o., IČO: 05512514, se sídlem Karolíny Světlé 716/1, 628 00 Brno bude zpracovávat vaše osobní údaje pro účely poskytnutí bezplatného poradenství, případně i pro další účely uvedené ve všeobecných informacích o zpracování osobních údajů. Všeobecné informace o zpracování vašich osobních údajů naleznete v sekci Dokumenty.