Naučte se pracovat se SEMS portálem a získejte přehled o vaší výrobě a spotřebě energie

Spolu s instalováním fotovoltaických panelů a napojení elektřiny klientům zajišťujeme i správné nastavení celého systému. Pro získání přehledu o výrobě a spotřebě energie i hlídání toho, zda fotovoltaická elektrárna pracuje správně, ji propojujeme s GoodWe SEMS portálem. Pojďte se podívat, co vše na portálu vyčtete a jak vám informace dále pomůžou pracovat s co nejefektivnější spotřebou vámi vytvořené elektrické energie

Přihlašte se skrze portál nebo aplikaci 

Po nastavení propojení vaší fotovoltaické elektrárny s portálem skrze wifi, nebo LAN kabel, dostanete k dispozici přihlašovací údaje. Případně pokud si propojení nastavujete sami, rovnou si vše vyplníte. Přihlašovací údaje vám pak slouží k získání přehledu o elektřině ve vašem domě. Přihlásit se můžete buď skrze portál na webových stránkách nebo aplikaci o spotřebě energie dostupnou na Android a iOS. Jakmile máte první krok za sebou, můžete se pustit do zkoumání výroby a spotřeby energie. 

Na hlavní stránce vyčtete údaje nejen o výrobě

Po otevření portálu po levé straně najdete údaje o vaší elektrárně – datum připojení na SEMS portál, klasifikaci, kapacitu elektrárny a kapacitu baterie, pokud ji využíváte pro úschovu elektřiny. Napravo od tohoto přehledu vás čekají mnohem zajímavější informace. 

V přehledu uvidíte momentální výkon, kterého vaše elektrárna dosahuje. V případě, že máte zapojenou baterii, uvidíte také procenta, na kolik je momentálně nabitá. To znamená, kolik z celkové kapacity, kterou v sobě může udržet, se nyní baterii v baterii nachází. Pokud využíváte pouze elektřinu z fotovoltaiky, tak doporučujeme si nabití baterie hlídat, abyste měli jistotu, že máte dostatečnou zásobu i při nepřízni počasí, nebo ve večerních a nočních hodinách.

Dnešní produkce vám ukáže, kolik elektrárna během celého dnešního dne vyprodukovala a celková produkce vypočítává veškerou produkci od začátku propojení s portálem. Dnešní příjmy znázorňují odhad, kolik jste za dnešní den ušetřili oproti využití elektrické energie skrze sítě a celkové příjmy opět sčítají veškeré úspory od propojení. 

Graf vám napoví, jak využít energii co nejefektivněji

Graf vám ukazuje křivku výkonu a spotřeby, a to ve třech různých záložkách. Napájení zobrazuje hodnoty PV (aktuální výrobu elektřiny), baterie (aktuální množství uložené energie, pokud baterii využíváte), měřič (v kladných hodnotách ukazuje, kolik přebytku elektřiny jste prodali do distribuční sítě a v záporných, kolik jste si naopak ze sítě vzali), zatížení (aktuální spotřebu energie v domácnosti) a případně SOC, které zobrazuje procentuální spodní mez nabití baterie a nastavuje se na přání klientů jako záložní systém. 

Při prohlížení grafu si můžete zobrazit veškeré metriky najednou, nebo jednotlivě pomocí kliknutí na její název. Vždy záleží na tom, co zrovna vyhodnocujete a chcete vidět. V rámci záložky napájení doporučujeme vysledovat časy výroby energie a právě v těchto hodinách využít napájení spotřebičů, aby vyrobená elektřina zbytečně neodtékala do distribuční sítě. Jedná se o efektivní způsob, jak snížit spotřebu energie z jiných zdrojů. 

Druhá záložka grafu, výroba energie a příjem, vám znázorní ve dnech, měsících či celém roku, jakou část energie jste spotřebovali přímo vy a kolik tvořily příjmy z prodeje do distribuční sítě. Při prodejích si buďte vědomi skutečnosti, že výpočty nejsou nikdy přesné, ale jedná se pouze o odhady. Rozdíl mezi vlastní spotřebou a prodejem najdete znázorněný pomocí koláčového grafu v poslední záložce, energetické statistiky. Druhý graf pak znázorňuje, kolik energie jste museli naopak vy koupit z distribuční sítě, jelikož vám vaše zásoba nestačila.

V dolní části najdete informace o střídači a energetickém toku

Pokud potřebujete zjistit veškeré technické informace o vašem střídači a nechce se vám vstávat ze židle a přečíst si údaje přímo na krabičce, tak stačí otevřít záložku střídač, kde vyčtete vše potřebné. Energetický tok pak graficky znázorňuje tok energie z fotovoltaické elektrárny, její následnou spotřebu vaší domácností a případné prodání přebytku do distribuční sítě, nebo naopak využití energie z distribuční sítě, protože jste té vlastní neměli dostatek. 

3 tipy, jak s informacemi naložit

Už víte, co vše se z grafů a statistik dozvíte, ale jak s těmi čísly co nejlépe naložit? Sepsali jsme pro vás 3 tipy, které vám pomůžou efektivně nastavit spotřebu energie v domácnosti. 

  • Nastavte si zapínání spotřebičů na dobu, kdy fotovoltaická elektrárna produkuje nejvíc energie, což zjistíte právě z grafů. V dnešní době chytrých spotřebičů už není problém nastavit například pračku se sušičkou, myčku nebo dokonce i troubu na určité hodiny, kdy se má zapnout. Díky tomu vám nebude elektřina zbytečně odtékat do distribuční sítě.
  • Pokud máte zapojenou i baterii, využívejte ji naplno. Víte, že přes den bez problému baterii naplno nabijete a ve večerních hodinách máte větší spotřebu? Pak pracujte s uloženou energií. Kontrolujte si nabití baterie v aplikaci a najděte pro vás nejlepší způsob, jak a kdy s ní nakládat. 
  • Nelekejte se toho, že údaje na elektroměru se s portálem neshodují. V portále není nastavená vaše přesná distribuční sazba, lokální ceny ani specifika. Vždy tedy berte údaje na elektroměru jako směrodatná a portál využívejte jako pomocníka při optimalizaci spotřeby nebo kontrole funkčnosti či nabití baterie.

 

Máte otázky ohledně fotovoltaiky, nebo si nevíte rady, jak efektivně nastavit spotřebu či výrobu energie? Neváhejte se nám kdykoli ozvat, společně se na to podíváme.

Chcete konzultaci?

Ozveme se do 2 pracovních dní

Odesláním formuláře berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Získejte nabídku na klíč

Vypočítáme úsporu a zajistíme dotaci

Společnost TGC Servis s.r.o., IČO: 05512514, se sídlem Karolíny Světlé 716/1, 628 00 Brno bude zpracovávat vaše osobní údaje pro účely poskytnutí bezplatného poradenství, případně i pro další účely uvedené ve všeobecných informacích o zpracování osobních údajů. Všeobecné informace o zpracování vašich osobních údajů naleznete v sekci Dokumenty.