Jaká je životnost fotovoltaických panelů?

Stejně jako domácí spotřebiče, auta a další technika, má i fotovoltaická elektrárna svou životnost. Záleží zejména na kvalitě provedení fotovoltaických panelů, která má největší vliv na dobu, po kterou vám budou spolehlivě sloužit. Přečtěte si, jaká je obvyklá životnost FVE a co dalšího má na ni vliv.

Fotovoltaické panely a jejich životnost

Na úvod bychom rádi vysvětlili, že životnost fotovoltaických panelů neznamená, že po dané době přestanou fungovat. Životnost pouze znamená dobu, po kterou panely podle výrobce dosahují optimálních výkonů. Každým rokem se vlivem opotřebení výkonnost snižuje, stejně jako u jakékoli jiné techniky. Průměrně se uvádí roční snížení výkonnosti kolem 0,5 %.

Když vám tedy řekneme, že životnost fotovoltaických panelů obecně dosahuje 25–35 let, znamená to, že za tuto dobu v závislosti na konkrétním modelu jeho výrobce zaručuje určitou výkonnost. V praxi však i po 35 letech přijdete zhruba o 17,5 % výkonnosti, ale fotovoltaická elektrárna stále bude fungovat a vyrábět energii. Pouze ne tak efektivně jako v době, kdy jste si ji pořídili. Doporučujeme využívat SEMS portál, který monitoruje vaši fotovoltaickou elektrárnu a napoví vám, jak se v čase proměňuje její výkonnost.

3 faktory, které ovlivňují životnost panelů

V předchozím odstavci jsme si stanovili, že průměrná životnost fotovoltaických panelů je 25–35 let. Jedná se však pouze o průměrnou životnost a na trhu určitě najdete i panely s kratší životností. Pojďme se společně podívat, co vše má na životnost vliv.

  1. Kvalita panelů – celková konstrukce panelů je alfou a omegou jejich výkonnosti a životnosti. Pokud sami nedokážete podle parametrů panelů posoudit, zda budou dlouho sloužit, zajímejte se o záruční dobu, kterou vám na ně dá prodejce, nebo firma nabízející fotovoltaiku na klíč. Záruka více než 25 let jasně poukazuje na kvalitu, jelikož se sám prodejce zaručuje, že po tuto dobu bude elektrárna šlapat jako hodinky. A pravděpodobně i dlouho poté. V TGC Servis nabízíme 30letou záruku na výkon panelů, protože instalujeme špičkové panely, kterým sami důvěřujeme.
  2. Instalace panelů – někteří lidé při plánování fotovoltaiky přemýšlí nad instalací svépomocí. Neodborná instalace, díky níž možná ušetříte nějaké finance, vás však v důsledku může přijít draho. Stejně jako se do sestavování auta z náhradních dílů nepustí jen tak někdo, jinak by tomu nemělo být ani v případě fotovoltaických panelů. Odborník vše profesionálně navrhne, poradí vám s umístěním a následně vše nainstaluje a propojí. Budete tak mít záruku, že panely vydrží a zbytečně se jim nezkrátí životnost.
  3. Starost o panely – jednou z hlavních výhod fotovoltaické elektrárny jsou nízké náklady na jejich údržbu. Nicméně pokud byste je nechali 10 let naprosto bez údržby, na výkonnosti byste to nejspíše poznali. Proto byste se o ně měli alespoň dvakrát do roka starat a pozvat si na čištění firmu zabývající se fotovoltaikou.

Tipy, jak prodloužit životnost a zvýšit výkon

Ptáte se, jestli můžete sami napomoct delší životnosti fotovoltaických panelů? Určitě ano. Důležitá je starost o panely, která se netýká jen samotné údržby panelů, ale také jejich okolí. Při instalaci vždy doporučujeme zákazníkům, aby pečlivě hlídali větve stromů, pokud se nacházejí v blízkosti střechy. Jednak můžou zastiňovat panely a snižovat výkon, ale spadlá větev může samotný panel také poškodit, což by ohrozilo jeho správné fungování i životnost.

I když se panely instalují ve sklonu, aby po nich lehce sjel sníh, nebo aby je déšť přirozeně umyl, ukládají se na nich během roku nečistoty. Ať už jde o pyl, výkaly ptáků, nebo o cokoli jiného, ovlivňuje znečištění jejich výkon. Proto byste měli ideálně jednou až dvakrát do roka panely vyčistit. Rozhodně však ne svépomocí. Starost o panely patří do rukou odborníků. Vám by na střeše mohlo hrozit nebezpečí úrazu a panely byste při nesprávné manipulaci a čištění mohli poškodit. Pokud vám panely instalovala firma zabývající se fotovoltaikou, svěřte jí do péče i pravidelnou údržbu. Nejen, že se postarají o vyčištění, ale také provedou servisní kontrolu, zda vše funguje tak, jak má

Nechte si kvalitní panely nainstalovat odborníky

Chcete mít jistotu, že získáte kvalitní panely s dlouhou záruční dobou a profesionální instalací? Ozvěte se nám a zdarma posoudíme vaši nemovitost a navrhneme řešení přímo na míru. Po vašem odsouhlasení pak do 2 měsíců můžete mít fotovoltaiku na střeše. 

Chcete konzultaci?

Ozveme se do 2 pracovních dní

Odesláním formuláře berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Získejte nabídku na klíč

Vypočítáme úsporu a zajistíme dotaci

Společnost TGC Servis s.r.o., IČO: 05512514, se sídlem Karolíny Světlé 716/1, 628 00 Brno bude zpracovávat vaše osobní údaje pro účely poskytnutí bezplatného poradenství, případně i pro další účely uvedené ve všeobecných informacích o zpracování osobních údajů. Všeobecné informace o zpracování vašich osobních údajů naleznete v sekci Dokumenty.