Fotovoltaická elektrárna s baterií – jak vše funguje a jaký typ baterie vybrat?

Během dne fotovoltaická elektrárna pracuje, i když je mírně pod mrakem nebo v zimě padá sníh. Co ale ve dnech, kdy přes mraky nedopadá ani paprsek, nebo v noci, kdy nesvítí slunce vůbec? Kromě efektivního využívání elektrické energie přes den, kdy je fotovoltaika nejproduktivnější, a čerpání menšího množství elektřiny z distribuční sítě, můžete také využít baterii pro fotovoltaiku. Přečtěte si, jak baterie funguje a jak vybrat tu správnou přesně na míru vašim potřebám.

Jak fungují FVE baterie

Ve chvíli, kdy se elektrická energie vyrábí, máte ji možnost ihned spotřebovat. Proto byste ideálně měli nastavit zapínání spotřebičů na denní dobu, kdy svítí slunce. V případě, že si pořídíte fotovoltaiku s bateriovým uložištěm, bude se elektrická energie, kterou nespotřebujete, uchovávat pro pozdější využití. Její množství závisí na velikosti baterie a množství elektřiny, kterou přes den panely vyrobí. Zpravidla totiž spotřebujete akumulovanou energii ještě ten samý den ve večerních a nočních hodinách. Výhodou nákupu baterie je také možnost získání vyšších dotací na zelenou energii.

Pokud nechcete investovat do pořízení baterie a využíváte v domě bojler, tak stejným způsobem můžete nasměrovat přebytek vyrobené energie na ohřev vody. Místo kumulování elektřiny do baterie se vám tak ohřeje voda a elektřinu sami využijete. Kdybyste ji nevyužili, dojde k výkupu elektřiny z fotovoltaiky do distribuční sítě, ze které sice také získáte finance, ale vyplatí se vám to méně, než kdybyste elektřinu sami využili.

Podle jakých kritérií vybrat baterii k fotovoltaice

  • Kapacita – stejně jako u plánování pořízení fotovoltaických panelů berete do úvahy spotřebu vaší domácnosti, tak i kapacitu baterie byste měli volit podle toho, na co ji chcete využívat a jak často. Pro menší elektrárny stačí baterie okolo 4 kWh a větší domácnosti využijí baterie okolo 9 kWh i větší.
  • Materiál – na trhu se nejčastěji setkáte se dvěmi druhy baterií – olověnou a lithiovou. Olověná se i přes nízkou cenu již v současnosti příliš nevyužívá, jelikož má mnohem kratší životnost, nižší účinnost a je náročnější na údržbu. Lithiové baterie jsou oproti ní mnohem efektivnější, mají delší životnost a nemusíte se starat o údržbu. Proto určitě doporučujeme právě lithiové baterie.
  • Napětí – výběr nízkonapěťové, nebo vysokonapěťové baterie se odvíjí podle typu podporovaného napětí vašeho měniče pro fotovoltaickou elektrárnu.
  • Účinnost – ani panely nedokáží přeměnit veškerou energii ze slunečních paprsků na elektřinu, to stejné platí i o uložení vyrobené elektřiny do baterie. Čím vyšší účinnost bude baterie mít, tím dochází k menším ztrátám při přenosu z elektrárny do baterie.
  • Hloubka vybití – díky tomuto parametru zjistíte, na kolik procent můžete elektřinu uchovanou v baterii využít. Neexistuje baterie, ze které byste si mohli vzít 100 % její akumulované elektřiny, vždy musí část v baterii zůstat. Čím více se však přiblížíte ke sto procentům, tím více elektřiny z baterie využijete.
  • Nabíjecí cykly – údaj vám napoví, kolik cyklů nabití a vybití baterie bez problému zvládne. Na první pohled by se mohlo zdát, že tento údaj by měl být shodný s životností baterie, ale nemusí tomu tak být. Některé dny v roce například můžete být mimo domov a žádnou uloženou elektřinu nevyužijete. Někdy naopak můžete během jednoho dne využít baterii i víckrát.

Co je fotovoltaika s virtuální baterií

Kromě klasických baterií, jejichž výběr a použití jsme nastínili výše, můžete popřemýšlet také nad virtuální baterií do fotovoltaiky. Jak funguje? Místo kupování fyzické baterie získáte od distributora virtuální baterii, ve které se zaznamená, jaké množství elektřiny přeteklo od vás do distribuční sítě, protože jste ji hned nevyužili. Stejné množství pak máte možnost využít bez přirážek pro obchodní ceny, jen za menší distribuční a ostatní poplatky, jako je například daň. Doporučujeme si však zjistit podmínky virtuální baterie přímo u vašeho distributora, protože se napříč všemi společnostmi liší. 

Potřebujete pomoct s výběrem baterie a návrhem fotovoltaických panelů přesně na míru vašim potřebám? Ozvěte se nám a společně to vymyslíme do posledního detailu!

Chcete konzultaci?

Ozveme se do 2 pracovních dní

Odesláním formuláře berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Získejte nabídku na klíč

Vypočítáme úsporu a zajistíme dotaci

Společnost TGC Servis s.r.o., IČO: 05512514, se sídlem Karolíny Světlé 716/1, 628 00 Brno bude zpracovávat vaše osobní údaje pro účely poskytnutí bezplatného poradenství, případně i pro další účely uvedené ve všeobecných informacích o zpracování osobních údajů. Všeobecné informace o zpracování vašich osobních údajů naleznete v sekci Dokumenty.