Dotace na fotovoltaiku 2023 – jak je získat

Věděli jste, že se vám může vrátit i více než polovina investice do fotovoltaiky díky státnímu dotačnímu programu? Program Nová zelená úsporám vznikl na podporu energeticky úsporným opatřením v rodinných a bytových domech. Mezi ně patří například zateplení domu, výstavba či nákup domu s nízkou energetickou náročností, výměna kotlů, šetrné způsoby vytápění a také fotovoltaická elektrárna. Ta patří mezi takzvanou zelenou energii, která nezpůsobuje negativní dopady na klima a neprodukuje škodlivé látky do ovzduší. Přečtěte si podmínky dotací na fotovoltaiku a v jaké výši můžete dotace získat.

Kdo může žádat o dotace na fotovoltaické elektrárny

Právem podání žádosti disponují majitelé domů, zhotovitelé stavby a společenství vlastníků jednotek bytového domu či pověřený vlastník jednotky. Od roku 2021, kdy program prošel menšími změnami, můžete žádat o dotace nejen na rodinné a bytové domy, ale také rekreační domy, tedy chaty či chalupy. Pouze však pod podmínkou, že v rekreačním domě alespoň 24 měsíců někdo trvale pobývá. To je potřeba doložit buď trvalým bydlištěm v občanském průkazu, výpisem z registru osob nebo potvrzení obce o trvalém pobytu v objektu. 

Pokud firma, která vám fotovoltaiku bude instalovat, nabízí také možnost zplnomocnění a zařízení dotací, může vám ušetřit čas a vše vyplnit za vás. V TGC Servis automaticky všem klientům nabízíme, že veškeré záležitosti okolo dotací zařídíme.

Na co můžete dotace použít

Dotace využijete na fotovoltaickou elektrárnu, kterou buď teprve plánujete vystavět, nebo kterou už máte nainstalovanou. Dejte si však pozor na dvě věci – již nainstalovaná fotovoltaika nesmí být starší, než se datuje program Nová zelená úsporám k 1. lednu 2021, a pokud jste si ji pořídili v rámci novostavby, tak nesmí být uvedena v Průkazu energetické náročnosti budovy. Pokud výstavbu fotovoltaické elektrárny teprve plánujete, mějte na paměti, že podáním žádosti vám začíná běžet lhůta dvou let, do kterých byste měli projekt zrealizovat.

Od roku 2021 došlo také ke změnám, kdy panely nemusí být instalovány pouze na střeše domu, ale mohou být také na jiných stavbách na pozemku, jako je garáž, pergola a podobně, nebo na zemi. Panely položené na zemi však nesmí bránit růstu zeleně pod nimi a musí být proto nainstalovány na nosné konstrukci. Zároveň můžete o dotaci žádat i v případě využití takzvaných ostrovních fotovoltaických panelů, které nejsou napojené na komerční elektrickou síť. 

V jaké výši můžete dotace očekávat

Výše dotace závisí na výkonu vaší fotovoltaické elektrárny i na tom, zda je její součástí také baterie, nebo napojení na ohřev vody. V případě fotovoltaické elektrárny je maximální výše dotace 200.000 Kč. Pro obyvatelé Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje však máme ještě lepší zprávu – v těchto krajích máte možnost získat ještě o 10 % vyšší dotace, tedy celkově až 220.000 Kč. Zvýšená částka má podpořit kraje s vyšším znečištěním ovzduší, aby jejich obyvatelé investovali do obnovitelných energií, které nezatěžují přírodu. 

Vyšší dotace můžete získat také tehdy, když fotovoltaiku zkombinujete ještě s dalšími úpravami v rámci programu. Platí přímá úměra, že čím zelenější úpravy bytového, rodinného domu či rekreační chaty provedete, tím vyšší dotací získáte. Vše si můžete lehce spočítat v rámci dotační kalkulačky. Odhad toho, kolik panelů s jakým výkonem budete potřebovat, si můžete sami spočítat podle jednoduchého vzorce

Kdy podat žádost na FVE dotace

Pokud teprve fotovoltaickou elektrárnu budete instalovat, můžete o dotace žádat ve chvíli, kdy máte k dispozici projektovou dokumentaci. Na rozdíl od jiných dotací v rámci programu není možné u fotovoltaiky provádět instalaci svépomocí a proto potřebujete mít vyhotovený projekt od firmy, která vám následně panely bude instalovat. Jak už jsme zmiňovali výše, tak po podání žádosti vám začíná běžet dvouroční lhůta na realizaci. Zejména u novostaveb si proto dejte pozor, kdy požadavek na dotaci podáte, abyste lhůtu nepromeškali. Proplacení až poloviny investice vám stejně přijde až ve chvíli, kdy projekt dokončíte.

U fotovoltaických elektráren, které už jsou v provozu, a to ne déle než od začátku roku 2021, nemusíte na nic čekat a můžete žádost podat kdykoli

Jakým způsobem o zažádat o dotace 

Vy, nebo vámi zplnomocněná osoba či firma, vyplníte příslušný formulář se všemi náležitostmi včetně potřebné projektové dokumentace. Vzhledem k tomu, že je možné podat žádost pouze elektronicky, nezapomeňte si zřídit elektronickou identifikaci, pomocí které se přihlásíte. 

Po podání žádosti se dozvíte, zda je vše v pořádku, nebo je potřeba něco doplnit. Nemusíte se tak bát, že kdybyste něco vyplnili špatně, automaticky bude zamítnuta. Budete mít případně čas vše upravit podle pokynů. Ve chvíli dokončení realizace projektu, opět prostřednictvím portálu a formuláře, realizaci dokládáte. Jakmile vám dojde vyrozumění o finálním schválení dotace, můžete se těšit na vyplacení finanční částky stanovené v dokumentech. 

Pozor, pokud už jste v minulosti čerpali dotace v rámci pořízení nízkoenergetické novostavby, nebo už máte nainstalované panely s dotací a rádi byste nyní provedli výměnu baterie, nebo jiné úpravy, na další dotace na FVE už nárok nemáte. Můžete je čerpat pouze, když předchozí dotace neměla s fotovoltaikou nic společného.

Fotovoltaika, dotace a TGC Servis

Při našich realizacích jsou všechny tři aspekty vzájemně propojené. Na základě vašeho kontaktování a projevení zájmu o instalaci panelů, vám zdarma vypracujeme návrh tak, aby splňoval podmínky získání dotací v maximální možné výši. Panely pak podle plánu nainstalujeme a podklady předáme Státnímu fondu životního prostředí ČR, který vám následně finance vyplatí. Nemusíte si tak přidělávat vrásky na čele s vyřizováním čehokoli a můžete si pak jen užívat veškeré výhody fotovoltaické elektrárny. Ozvěte se nám skrze formulář a pak už vše nechte na nás.

Chcete konzultaci?

Ozveme se do 2 pracovních dní

Odesláním formuláře berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Získejte nabídku na klíč

Vypočítáme úsporu a zajistíme dotaci

Společnost TGC Servis s.r.o., IČO: 05512514, se sídlem Karolíny Světlé 716/1, 628 00 Brno bude zpracovávat vaše osobní údaje pro účely poskytnutí bezplatného poradenství, případně i pro další účely uvedené ve všeobecných informacích o zpracování osobních údajů. Všeobecné informace o zpracování vašich osobních údajů naleznete v sekci Dokumenty.