7 rad, jak připravit váš dům na fotovoltaické panely

Ceny za energie neustále stoupají, a tak není divu, že se čím dál více domácností zajímá o levnější a zároveň udržitelnější možnosti. Jednou z nich je fotovoltaika na střechu, jiným výrazem označována také jako solární energie. Nejčastěji se panely umisťují na střechy rodinných domů. Uvažujete o této možnosti? Podívejte se, co vše by měla vaše střecha splňovat, aby bylo možné na ni panely umístit.

Myslete na instalaci už při stavbě, nebo rekonstrukci

Stavíte dům, nebo se chystáte rekonstruovat váš stávající? V tom případě byste měli myslet na upevnění fotovoltaických panelů i rozmístění rozvodů už ve stavebních plánech. Díky tomu budete mít jistotu, že váš dům bude ideálně připravený na instalaci. 

Při plánované rekonstrukci vždy doporučujeme nejdříve provést samotnou rekonstrukci už s vědomím, že budete instalovat fotovoltaickou elektrárnu na střechu, a až pak nainstalovat panely. Pokud byste se rozhodli pro opačný postup, tak zejména rekonstrukce střechy by si vyžadovala sejmutí a nové nainstalování panelů, což by pro vás znamenalo další investici.

Zkontrolujte stav střechy

V případě umisťování fotovoltaických panelů na střechu, která nebyla navrhována s tímto záměrem, je potřeba zkontrolovat její stav. Pro instalování panelů je nezbytné, aby krovy byly dostatečně dimenzované a panely bez problému unesly. K většímu zatížení dochází u fotovoltaiky na plochou střechu, kde se počítá se zatížením až 40 kg na metr čtvereční. Můžeme vás ale uklidnit, protože většina střech tuto zátěž bez problému zvládne.

Při kontrole střechy také řešíme, na jakou střešní krytinu se budou panely připevňovat. U taškových krytin je instalace bezproblémová, ale u eternitových nebo měděných střech instalaci doporučujeme pouze při výstavbě. U dodatečného připevnění hrozí nejen popraskání materiálů, ale celkově se jedná o velmi technicky i finančně náročný proces. 

Zajistěte dostatečný prostor na střeše 

Máte na střeše komín nebo vikýře? Pak byste si měli vyměřit, zda se vám na ni vejdou panely v takovém počtu, jaký pro vaši domácnost potřebujete. Překážky na střeše navíc nejsou problémem jen v rovině samotného místa, ale také zastínění. Pokud se na střeše nachází mnoho prvků, které během dne zabraňují dopadání slunečního záření na panely, podstatně se snižuje i samotný výkon celé elektrárny a množství vyrobené energie. 

Panely lze v některých případech přizvednout pomocí konstrukce, nebo namontovat výkonové optimizéry, které však zvýší celou investici. Případně můžete vždy panely umístit i přímo na váš pozemek, nebo například na garáž či kůlnu.

Dejte si pozor na orientaci střechy

Nejlepší výkon vaší fotovoltaické elektrárny získáte při umístění panelů směrem na jižní stranu, popřípadě východní či západní. Vyhněte se severní straně, na kterou nedopadají sluneční paprsky tak často a snížil by se výkon o více než 20 % oproti ideální jižní straně. Doporučujeme vám po instalaci také vysledovat pomocí portálu SEMS, v kterých hodinách zpravidla získáváte nejvíce energie a podle toho si naplánovat spouštění spotřebičů, jako je pračka, sušička nebo myčka. 

Udělejte si předem přípravu rozvodů v domě

Aby celý proces fotovoltaické elektrárny fungoval, je potřeba propojit střešní panely s technickou místností a hlavním rozvaděčem. Doporučujeme k propojení využít chráničky, takzvané husí krky, místo konkrétních kabelů. Technologie jde stále kupředu, mění se typy střídačů, účinnost panelů i kapacity baterií, na což by už zavedená kabeláž nemusela stačit. Takto jen dotčené kabely v chráničkách lehce vyměníte, aniž byste museli po pár letech pracně natahovat veškeré kabely znovu.

Chráničkou pak propojíte střešní prostory nejlépe s technickou místností, kam doporučujeme umístit střídač. Pokud nemáte technickou místnost, nainstalujte střídač do místa, kde se nachází systém pro vytápění a ohřev vody, případně i baterie. Dále pak chránička povede k hlavnímu domovnímu rozvaděči, do kterého ústí také přívodní kabel z hlavní distribuční sítě. Díky tomu elektřina poteče do domu i z domu skrze stávající kabel, kterým je dům připojen k distribuční síti.  

Připravte dostatečný prostor v rozvaděči i technické místnosti

Do hlavního domovního rozvaděče potřebujete zapojit měřící a další moduly, včetně měřících čidel při využití hybridního režimu s baterií. Proto zabezpečte dostatek volných pozic v rozvaděči.

V případě využití fotovoltaické elektrárny v již postaveném domě se ke stávajícímu hlavnímu rozvaděči obvykle umisťuje ještě nový rozvaděč, který by měl obsahovat minimálně 17 volných pozic u elektrárny bez baterie a 25 volných pozic s baterií. Zároveň se měřící a jistící prvky instalují i do hlavního rozvaděče, u kterého je potřeba zajistit minimálně 11 volných pozic bez baterie a 15 s baterií. U novostaveb, kde se už během projektování počítá s napojením fotovoltaické elektrárny, je možné vše řešit v rámci jednoho velkého rozvaděče s 26 volnými pozicemi pro nehybridní režim a 36 pro hybridní s baterií. 

Technická místnost by měla být uzpůsobena veškerým technologiím, které chcete v kombinaci s fotovoltaikou využít. Nutností je střídač, který tvoří vůbec nejdůležitější část celého procesu, protože přeměňuje stejnosměrné napětí vyráběné panely na střídavé napětí, které poté využíváte v rámci elektrické sítě v rámci domu. Pokud chcete využít vyrobenou elektřinu naplno a mít co nejmenší toky do distribuční sítě, tak můžete do technické místnosti přidat také ohřívač vody, nebo baterii. Pak je nutné počítat s dalším prostorem, který budete potřebovat. Velikost ohřívače i baterie pro fotovoltaiku se odvíjí od jejich zvolené kapacity.

Zkonzultujte přípravu s odborníky

Nevíte si rady, jestli je váš rodinný dům připravený k montáži fotovoltaických panelů na střechu? To vůbec nevadí. Při montáži skrze firmu specializující se na fotovoltaické elektrárny s vámi vše zkontroluje odborník přímo na místě. Také s vámi projde celkový návrh montáže, množství panelů i jejich kapacitu. Nemusíte si tak s ničím dělat starosti a budete mít jistotu, že vše proběhne bez problému

Máte ohledně celého procesu otázky? Klidně se nám ozvěte a rádi je zodpovíme.

Chcete konzultaci?

Ozveme se do 2 pracovních dní

Odesláním formuláře berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Získejte nabídku na klíč

Vypočítáme úsporu a zajistíme dotaci

Společnost TGC Servis s.r.o., IČO: 05512514, se sídlem Karolíny Světlé 716/1, 628 00 Brno bude zpracovávat vaše osobní údaje pro účely poskytnutí bezplatného poradenství, případně i pro další účely uvedené ve všeobecných informacích o zpracování osobních údajů. Všeobecné informace o zpracování vašich osobních údajů naleznete v sekci Dokumenty.