3 kroky pro vypočítání množství fotovoltaických panelů na střechu vašeho domu

Chystáte se pořídit si vlastní fotovoltaickou elektrárnu a chtěli byste vědět, kolik panelů budete potřebovat, abyste zjistili jaký rozpočet si máte pro tento projekt vyhradit? První možností je zkonzultovat vše s firmou, která panely instaluje a vše vám vypočítá. Pokud si ale nejdříve chcete udělat představu sami pro sebe, tak vám následující tři kroky pomohou s odhadem

3 kroky, jak spočítat odhad počtu panelů

Abyste získali lepší představu o tom, kolik panelů budete potřebovat, zohledněte dva klíčové faktory – spotřebu domácnosti a výkon panelů v závislosti na jejich umístění. Pojďme se společně podívat blíže, co tyto faktory znamenají a jak dojít k finálnímu výpočtu. 

1. Určete si spotřebu vaší domácnosti

Jste připojení ke klasické distribuční elektrické síti? Pak není nic jednoduššího, než se podívat na roční vyúčtování a zjistit, jaká je spotřeba vaší domácnosti. Pokud však plánujete fotovoltaickou elektrárnu spolu se stavěním celého domu, doporučujeme se zamyslet nad tím, zda budete využívat elektřinu i k vytápění a jaká je velikost vytápěné plochy, jaké velké spotřebiče budete mít a pravidelně používat. Podle těchto údajů můžete odhadnout celkovou roční spotřebu

V případě, že byste u novostavby chtěli využít na pořízení elektrárny dotace, tak žádost podáváte až po kolaudaci stavby, a to pouze tehdy, když fotovoltaika není zanesená v průkazu energetické náročnosti budovy. V opačném případě byste mohli zažádat o dotace až po dvou letech. 

Ve chvíli, kdy už budete mít zapojenou fotovoltaickou elektrárnu, vám doporučujeme sledovat spotřebu přes SEMS portál, díky kterému budete schopni optimalizovat vaši spotřebu v domácnosti. 

2. Vyberte si výkon panelů

Každý model panelů dosahuje jiného výkonu. Ten se průměrně v našich instalacích pohybuje v rozmezí 250–450 Wp a nejvýkonnější fotovoltaické panely dosahují až 5600 Wp. Co to pro vás znamená? Zjednodušeně čtyři panely s výkonem 250 Wp vám dají ročně necelých 1 000 kWh v našich zeměpisných podmínkách. Dejte si pozor, aby celkový výkon panelů nepřesáhl limit 50 kWp, pro který už byste museli mít licenci na provozování elektrárny a s ní i vyřízenou veškerou administrativu okolo.

Od výkonu se odvíjí i velikost – například dnes už standardní panely 450 Wp zabírají 2,2 m² plochy vaší střechy. Pokud neplánujete pořízení panelů jen pro malou chatku, tak jich zpravidla potřebujete více. Kromě výpočtu výkonu byste tak měli zohlednit i plochu, kterou máte k dispozici pro jejich instalaci. 

3. Pusťte se do výpočtu

Ve chvíli, kdy víte vaši roční spotřebu a zároveň máte představu o tom, jaký výkon panelů zvolíte, už stačí jen obojí vzájemně vydělit. Například při roční spotřebě 5 000 kWh a výkonu panelů 250 Wp víte, že v ideálním případě potřebujete čtyři panely k výrobě 1 kWp a k výrobě 5 000 kWh jich tedy bude celkem dvacet. 

Je nutné si však říct, že se bavíme o ideálních podmínkách pro fotovoltaické panely. Tedy při umístění na jižní stranu, s ideálním sklonem 35°–45° a v oblast bez velké a časté oblačnosti s menším množstvím slunečního záření. I v rámci poměrně malé země, jako je Česko, totiž dochází k rozdílům mezi různými kraji a oblastmi. Proto doporučujeme nespoléhat se pouze na zjednodušené odhady, ale obrátit se na odborníky, kteří zohlední veškeré proměnné a vytvoří vám reálný plán i s případnou realizací. Rádi vám s tím pomůžeme.

Chcete konzultaci?

Ozveme se do 2 pracovních dní

Odesláním formuláře berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Získejte nabídku na klíč

Vypočítáme úsporu a zajistíme dotaci

Společnost TGC Servis s.r.o., IČO: 05512514, se sídlem Karolíny Světlé 716/1, 628 00 Brno bude zpracovávat vaše osobní údaje pro účely poskytnutí bezplatného poradenství, případně i pro další účely uvedené ve všeobecných informacích o zpracování osobních údajů. Všeobecné informace o zpracování vašich osobních údajů naleznete v sekci Dokumenty.